Turistické tipy a výlety po České republice
  

Kde jste: abcTuristiky.czTuristika zahraniční › Španělsko / Katalánsko


Příklad nedostatečné navigace v okolí letoviska Santa Sussana (Katalánsko, Španělsko)


Nedostatečnost turistického značení v zemích, které za sebou nemají odpovídající historický vývoj turistiky, srovnatelný například s prostředím střední Evropy, lze dokumentovat na celé řadě příkladů. Pro ukázku použijme popis cesty na kopec s historicky zajímavým torzem strážní věže v bezprostřední blízkosti oblíbeného katalánského letoviska Santa Susanna. Popis situace vychází z návštěv letoviska v letech 2006 a 2007.

Santa Susanna je jedno z nejmodernějších a velmi populárních odpočinkových letovisek. Nachází se na pobřeží Středozemního moře, v severovýchodní části Španělska, 60 km severně od Barcelony. Název letoviska pochází ze 12. století, kdy zde byla sv. Zuzaně zasvěcena kaple, která zde stojí dodnes. Velmi známé skalnaté pobřeží Costa Brava (stejnojmenné letovisko leží ještě o něco severněji) v této oblasti postupně přechází do širší pobřežní roviny s dlouhými širokými plážemi, které jsou známé jako Costa del Maresme.

Letovisko Santa Susanna těsně navazuje na letovisko Malgrat de Mar, s nímž je spojeno pobřežní promenádou. Za zmínku v té souvislosti stojí historická zástavba staré části Malgradu, do níž se z ze Santa Susanny pohodlně dostane za 15–20 minut. – Jít můžete buď po pláži, nebo promenádou lemující místní obchůdky, restaurace a různé zábavní podniky.

Pokud nepatříte mezi plážové polehávače, a chcete zažít i něco víc než jen bzukot na pláži, můžete navštívit i zajímavé historické lokality v okolí. Kromě Barcelony a několika dalších míst, k nimž se bez pomoci dopravních prostředků nedostanete, se vám nabízí prohlídka staré části střediska Malgrat de Mar nebo některé z šesti strážních věží ve vašem bezprostředním okolí. Věže jsou zakresleny ve většině turistických map dostupných v Santa Susanně.

Český turista, rozmlsaný servisem KČT, bude možná zpočátku trochu překvapen nedostatkem informací. Pokud se však nezdá, může si milou procházkou zpříjemnit jedno nebo dvě odpoledne. Pracovníci hotelové recepce dokonce ani delegátka cestovní kanceláře vám většinou neporadí, takže nezbývá než se vyzbrojit mapou a vrozenou intuicí.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku


První z věží je dnes přeměněna v budovu železniční zastávky, druhá stojí na soukromém pozemku, třetí je součástí ne vždy otevřené výstavní galerie. Nakonec zjistíte, že jediná volně přístupná je právě ta nejvzdálenější, jejíž silueta vás již id prvního dne příjezdu provokuje na nedalekém kopci.

Žádná značená cesta však k této strážní věži pochopitelně nevede. Pokud si nechcete zbytečně zajít, snad využijete   jednoduchou mapovou navigaci, kterou si můžete vytisknout.

Přímo od hlavní třídy letoviska dojdete k dálnici, podejdete ji a projdete zástavbou rodinných domků až k lesu. Hned u dálnice se silnice mezi domky rozvětvuje, přičemž vy musíte jít vlevo. Když se dostanete až ke studánce, zahnete ostře doprava a budete pokračovat kolmo vzhůru. Následuje ostré stoupání do kopce po pravé straně údolí. Postupujete po široké lesní cestě. Strážní věž, která je cílem cesty, se vám po celou cestu k vrcholku bude objevovat na protějším kopci. Zdánlivě lákavé stezičky a zkratky, které po cestě potkáte, doporučujeme ignorovat.

Jakmile se dostanete na vrchol kopce, následuje rychlý sestup po betonové cestě na kopec druhý. Následují dvě krátká zabočení vlevo, načež se již můžete kochat nejen pohledem na staré zdivo chátrající stavby, ale i nádherným výhledem na celou mořskou pláž v údolí.

Pokud neradi chodíte stejnou cestou nazpět, máte několik různých možností. Vraťte se na předešlý kopec a odbočte vlevo, nebo kopec, na němž stojí věž, obejděte z druhé strany. Pěšinu, která vede od rozhledny vám nedoporučujeme. Už kousek pod vrcholem se ztrácí a mění se v divoký spád, který až nebezpečně skrytě lemuje zarostlý prudký sráz starého lomu.
Zpět na začátek stránky